Sposoby na chrapanie. Jakie są jego przyczyny i jak leczyć?
- Posted by Centrum Medyczne Pesmed
- On 25 kwietnia, 2019
- 7 Comments
Choć chrapią częściej mężczyźni, to ich partnerki cierpią co noc. Trudno się dziwić – odgłos chrapania może być porównywalny do dźwięku klaksonu samochodu. Mówi się, że chrapie właściwie co dziesiąty człowiek, z czego zdecydowana większość to panowie. Skąd bierze się chrapanie i jak można mu zapobiec? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule i podajemy efektywne sposoby na chrapanie, które pozwolą Ci pozbyć się tej dolegliwości.
Chrapanie – jakie są jego przyczyny?
– Dlaczego chrapiemy? Zdarza się, że podczas snu powietrze wciągane do płuc napotyka na pewne przeszkody. Wprawia tym samym tkanki miękkie gardła i krtani w drgania, a towarzyszy temu ten specyficzny odgłos – wyjaśnia dr n. med. Piotr Sawicki, otolaryngolog, chirurg głowy i szyi z Centrum Leczenia Chrapania i Bezdechów. – Barier w układzie oddechowym może być wiele. Są nimi na przykład zapadające się podniebienie miękkie, powiększone migdałki, polipy w nosie czy skrzywiona przegroda nosa. Innymi przyczynami chrapania bywają też zalegająca w nosie wydzielina śluzowa i obrzęknięte małżowiny nosa, a także używki takie jak papierosy czy alkohol.
Przypadłość także u kobiet
Chrapanie kobiet często zaczyna się dopiero wraz z przybraniem wagi po menopauzie. U mężczyzn zaś problem ten może się pojawić nawet już po 25. roku życia, na co wpływ mają choćby bardziej rozbudowane mięśnie gardła, zapadające się pod własnym ciężarem. I choć to panowie mają ten problem, narzekają na niego głównie ich partnerki. Trudno się dziwić, bowiem odgłos chrapania może sięgać nawet 80 decybeli – tyle co głośna muzyka w pomieszczeniu lub klakson samochodu.
Niebezpieczeństwa związane z chrapaniem
Chrapiący nie tylko utrudniają spanie innym, ale i są narażeni na realne zagrożenie zdrowia, a nawet życia. – Dużym ryzykiem towarzyszącym chrapaniu jest także tzw. obturacyjny bezdech senny (OBS) – wyjaśnia doktor Piotr Sawicki. – Można go opisać jako krótkotrwałe, ale całkowite zatrzymanie oddychania podczas snu. W czasie bezdechu organizm nie pobiera wystarczającej ilości tlenu i człowiek zaczyna się dusić. Walka o oddech doprowadza do nagłego przebudzenia się chorego.
Bezdechy mogą prowadzić do schorzeń serca i mózgu (zawałów, udarów), chorób układu krążenia (miażdżycy), osłabienia libido i depresji. Chrapiący ludzie są zmęczeni i śpiący, a to z kolei może prowadzić do mimowolnych drzemek, nawet w takich sytuacjach jak prowadzenie samochodu. Warto zatem poszukać skutecznych sposobów na chrapanie, które pozwoliłyby na jego skutecznie wyeliminowanie.
Leczenie chrapania – na czym polega?
Jednym ze skuteczniejszych sposobów na chrapanie jest laserowe leczenie, które jest zabiegiem zwalczającym to uciążliwe schorzenie bez konieczności stosowania rozległych operacji, znieczulenia ogólnego i długotrwałej rekonwalescencji. Na czym polega leczenie chrapania w Centrum Medycznym PESMED? – Laser jest urządzeniem chirurgicznym, które powoduje odparowanie struktur podniebienia miękkiego, języczka lub nasady języka w celu jego usztywnienia i obkurczenia. Po zabiegu tkanki regenerują się, wskutek czego powstają nowe włókna kolagenowe, a leczona przestrzeń zyskuje na jędrności, sprężystości i sztywności. Dzięki temu przestaje wibrować i zatykać drogi oddechowa podczas snu. Ta metoda leczenia nie wymaga również szczególnego przygotowania ze strony pacjenta, a po zakończeniu procedury medycznej można natychmiast wrócić do domu – tłumaczy doktor Piotr Sawicki z Centrum Medycznego.
A może interesujesz się tematyką związaną ze zdrowym odżywianiem? Jeśli zastanawiasz się, jak mądrze schudnąć, zajrzyj do ostatniego artykułu, który ukazał się na naszym blogu!
7 Komentarze