Choć chrapią częściej mężczyźni, to ich partnerki cierpią co noc. Trudno się dziwić – odgłos chrapania może być porównywalny do dźwięku klaksonu samochodu. Mówi się, że chrapie właściwie co dziesiąty człowiek, z czego zdecydowana większość to panowie. Skąd bierze się chrapanie i jak można mu zapobiec? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule i podajemy efektywne sposoby na chrapanie, które pozwolą Ci pozbyć się tej dolegliwości.
Chrapanie – jakie są jego przyczyny?
– Dlaczego chrapiemy? Zdarza się, że podczas snu powietrze wciągane do płuc napotyka na pewne przeszkody. Wprawia tym samym tkanki miękkie gardła i krtani w drgania, a towarzyszy temu ten specyficzny odgłos – wyjaśnia dr n. med. Piotr Sawicki, otolaryngolog, chirurg głowy i szyi z Centrum Leczenia Chrapania i Bezdechów. – Barier w układzie oddechowym może być wiele. Są nimi na przykład zapadające się podniebienie miękkie, powiększone migdałki, polipy w nosie czy skrzywiona przegroda nosa. Innymi przyczynami chrapania bywają też zalegająca w nosie wydzielina śluzowa i obrzęknięte małżowiny nosa, a także używki takie jak papierosy czy alkohol.
Przypadłość także u kobiet
Chrapanie kobiet często zaczyna się dopiero wraz z przybraniem wagi po menopauzie. U mężczyzn zaś problem ten może się pojawić nawet już po 25. roku życia, na co wpływ mają choćby bardziej rozbudowane mięśnie gardła, zapadające się pod własnym ciężarem. I choć to panowie mają ten problem, narzekają na niego głównie ich partnerki. Trudno się dziwić, bowiem odgłos chrapania może sięgać nawet 80 decybeli – tyle co głośna muzyka w pomieszczeniu lub klakson samochodu.
Niebezpieczeństwa związane z chrapaniem
Chrapiący nie tylko utrudniają spanie innym, ale i są narażeni na realne zagrożenie zdrowia, a nawet życia. – Dużym ryzykiem towarzyszącym chrapaniu jest także tzw. obturacyjny bezdech senny (OBS) – wyjaśnia doktor Piotr Sawicki. – Można go opisać jako krótkotrwałe, ale całkowite zatrzymanie oddychania podczas snu. W czasie bezdechu organizm nie pobiera wystarczającej ilości tlenu i człowiek zaczyna się dusić. Walka o oddech doprowadza do nagłego przebudzenia się chorego.
Bezdechy mogą prowadzić do schorzeń serca i mózgu (zawałów, udarów), chorób układu krążenia (miażdżycy), osłabienia libido i depresji. Chrapiący ludzie są zmęczeni i śpiący, a to z kolei może prowadzić do mimowolnych drzemek, nawet w takich sytuacjach jak prowadzenie samochodu. Warto zatem poszukać skutecznych sposobów na chrapanie, które pozwoliłyby na jego skutecznie wyeliminowanie.
Leczenie chrapania – na czym polega?
Jednym ze skuteczniejszych sposobów na chrapanie jest laserowe leczenie, które jest zabiegiem zwalczającym to uciążliwe schorzenie bez konieczności stosowania rozległych operacji, znieczulenia ogólnego i długotrwałej rekonwalescencji. Na czym polega leczenie chrapania w Centrum Medycznym PESMED? – Laser jest urządzeniem chirurgicznym, które powoduje odparowanie struktur podniebienia miękkiego, języczka lub nasady języka w celu jego usztywnienia i obkurczenia. Po zabiegu tkanki regenerują się, wskutek czego powstają nowe włókna kolagenowe, a leczona przestrzeń zyskuje na jędrności, sprężystości i sztywności. Dzięki temu przestaje wibrować i zatykać drogi oddechowa podczas snu. Ta metoda leczenia nie wymaga również szczególnego przygotowania ze strony pacjenta, a po zakończeniu procedury medycznej można natychmiast wrócić do domu – tłumaczy doktor Piotr Sawicki z Centrum Medycznego.
A może interesujesz się tematyką związaną ze zdrowym odżywianiem? Jeśli zastanawiasz się, jak mądrze schudnąć, zajrzyj do ostatniego artykułu, który ukazał się na naszym blogu!
Ja polecam, chrapanie całkowicie u mnie ustało i od pół roku nie wraca.
Ja tez polecam od siebie , chrapanie całkowicie u mnie zniknęło
Dzien dobry.
Zabieg oczywiście pomógł, ale mi sie wydaje ze bardzo wazne jest również utrzymanie odpowiedniej wagi ciala po zabiegu
Pozdrawiam
Krzysztof
Ja tam wolę zrobić zabieg laserowy, bo w znieczuleniu miejscowym, niż jakieś usypianie. Po zabiegu całkowite wyleczenie!!!!!!!!!!!!
problem z chrapaniem? Po zabiegu całkowicie brak. super. Polecam
Odnośnie samego zabiegu się nie wypowiem. Wypowiem się w temacie procedury. Zapisałem się na wizytę do lekarza, który wg opisu także chrapaniem się zajmuje. Chciałem ustalić szczegóły zabiegu laserowego a zamiast tego jestem kierowany na badania w kierunku bezdechu (dodatkowa wizyta i badanie w nocy). Według mnie to generowanie dodatkowych kosztów
Na pierwszy rzut oka wydaje się logiczne to co Pan napisał, lecz niestety nie jest to prawda. Każdy zabieg leczenia chrapania niezależnie od techniki, według wszelkich Polskich i Światowych rekomendacji musi być poprzedzony wykonaniem badania podczas snu. W związku z tym niezależnie od tego co wydaje się logiczne, badanie takie musi być wykonane przed zabiegiem. Wyjaśniając: chodzi o to, że w pewnych stanach zabieg taki jest przeciwwskazany i to badanie ma wychwycić wszelkie takie sytuacje. Pacjent musi być leczony według standardów EBM i nie ma od tego wyjątku, a w przypadku leczenia chrapania kryteria te są bardzo ściśle ustalone. Dziękujemy za bardzo trafne pytanie!!!