ul. Sułkowskiego 15, Bydgoszcz

Polisomnografia, Poligrafia podczas snu, Diagnostyka Bezdechów

Poligrafia podczas snu- Cennik

 

Badanie bezdechów sennych, poligrafia podczas snu, polisomnografia, analiza snu – czym się różnią?

W Centrum Medycznym PESMED istnieje możliwość wykonania badania w kierunku bezdechów sennych oraz chrapania. Diagnostyka bezdechów przy współistniejącym chrapaniu, (lub nie) jest dokładnym instrumentem diagnostycznym, dzięki któremu możemy ocenić niedotlenienie organizmu podczas snu, ale także ocenić ryzyko występowania wielu chorób układu krążenia. Przyczyną tych chorób  jest istotnie większe zaawansowanie miażdżycy naczyń krwionośnych u pacjentów nieleczonych z powodu bezdechów, często niezauważanych przez pacjenta i jego otoczenie. Choroby związane z bezdechem to choroba wieńcowa (w tym zawał serca), zaburzenia rytmu serca, choroby naczyń szyjnych i/ lub mózgowych mogących doprowadzić do udaru mózgu, choroby metaboliczne (np. cukrzyca), depresje i zaburzenia lękowe, ale również pomniejsze: drażliwość, ogólne rozbicie, agresja, rozkojarzenie, bezsenność, zaburzenia odporności organizmu.

Badanie Poligrafii podczas snu, zwane również analizą snu lub badaniem bezdechów sennych jest szybką metodą diagnostyczną, łatwą do powtórzenia, która podobnie jak polisomnografia daje nam wiedzę o stopniu niedotlenienia organizmu. Nasilenie bezdechu sennego mierzymy m. in. parametrem AHI, którego wartość jest istotna do podjęcia dalszych decyzji terapeutycznych. Polisomnografia to badanie bardziej dokładne, polegające na analizie większej ilości parametrów pacjenta. Wymaga ona reżimowych warunków i jest najczęściej wykonywana w warunkach szpitalnych.

Poligrafia podczas snu (badanie bezdechów sennych)

jest przeprowadzane w domu pacjenta po wcześniejszej wizycie w Naszym Centrum Medycznym. Pacjent ma zakładane urządzenie, z którym wraca do domu (lub jedzie do hotelu w przypadku znacznych odległości), otrzymuje szczegółowe informacje o badaniu oraz sposobie zachowania się do czasu zakończenia badania. Po wykonaniu zapisu poligrafii podczas snu nasz pracownik przekazuje lekarzowi opisującemu zapis, który po analizie i wydaniu opisu badania jest wysyłany drogą mailową do pacjenta.


Konsultacje pulmonologiczne, a także internistyczne osób dorosłych z problemem bezdechu sennego:

lek. Dorota Waśniowska – pulmonolog, internista

Pani doktor jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum in. L. Rydygiera w Bydgoszczy.
Swoją pracę zawodową rozpoczęła w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy. Najpierw w Klinice Chorób Wewnętrznych, gdzie w roku 2020 uzyskała tytuł specjalisty chorób wewnętrznych. Następnie jako starszy asystent w Oddziale Klinicznym Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej 10 WSK. Aktualnie jest w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z chorób płuc. Jest internistą, a także członkiem Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc (PTChP)

Konsultacje laryngologiczne w kierunku zaburzeń oddychania podczas snu prowadzą:

dr n. med. Piotr Sawicki,

dr n. med. Artur Bogacz

lek. med. Paweł Szyderski

lek. med. Krystyna Masna


Badanie bezdechów sennych możliwe bez wcześniejszej konsultacji, a także wielu wizyt.

 

Dorota Waśniowska - ZnanyLekarz.pl
Tel: 501 23 26 29