ul. Sułkowskiego 15, Bydgoszcz

Zespół cieśni nadgarstka-leczenie operacyjne, zabiegi małoinwazyjne w znieczuleniu miejscowym.

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) to stan spowodowany zwiększonym uciskiem na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Objawy mogą obejmować drętwienie, mrowienie i ból ramienia, dłoni i palców. W nadgarstku znajduje się przestrzeń zwana kanałem nadgarstka, w którym nerw pośrodkowy i dziewięć ścięgien przechodzą od przedramienia do ręki. Zespół cieśni nadgarstka występuje, gdy ciśnienie narasta z powodu obrzęku w tym kanale i wywiera ucisk na nerw. Kiedy ucisk spowodowany obrzękiem staje się na tyle duży, że zaburza pracę nerwu, w dłoni i palcach można odczuwać drętwienie, mrowienie i ból.

Zespół cieśni nadgarstka – Etiologia

Zwykle przyczyna jest nieznana. Nacisk na nerw może wystąpić na kilka sposobów:

  • obrzęk wyściółki ścięgien zginaczy, zwany zapaleniem pochewki ścięgna;
  • zwichnięcia stawów, złamania i zapalenie stawów mogą zwężać tunel;
  • utrzymywanie zgiętego nadgarstka przez długi czas.
  • Zatrzymanie płynów w czasie ciąży może powodować obrzęk kanału i objawy zespołu cieśni nadgarstka, które często ustępują po porodzie.
  • Choroby tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów i cukrzyca
  • kombinacja przyczyn.

Zespół cieśni nadgarstka – Objawy

Objawy zespołu cieśni nadgarstka zwykle obejmują ból, drętwienie, mrowienie lub kombinację tych trzech. Drętwienie lub mrowienie występuje najczęściej w kciuku, palcu wskazującym, środkowym i serdecznym. Objawy zwykle odczuwane są w nocy, ale można je również zauważyć podczas codziennych czynności, takich jak prowadzenie samochodu lub czytanie gazety. Pacjenci mogą czasami zauważyć słabszy chwyt, sporadyczną niezdarność i tendencję do upuszczania rzeczy. W ciężkich przypadkach czucie może zostać trwale utracone, a mięśnie u podstawy kciuka powoli się kurczą (zanik kłębu kciuka), powodując trudności z chwytaniem

Zespół cieśni nadgarstka – Diagnoza

Ważna jest szczegółowa historia, w tym warunki medyczne, sposób użycia rąk i czy były jakieś wcześniejsze urazy. Można wykonać zdjęcie rentgenowskie w celu sprawdzenia innych przyczyn dolegliwości, takich jak zapalenie stawów lub złamanie. W niektórych przypadkach można wykonać badania laboratoryjne, jeśli istnieje podejrzenie stanu chorobowego związanego z CTS.

Można wykonać badania elektrodiagnostyczne (prędkości przewodzenia nerwów ENG i EMG) w celu potwierdzenia rozpoznania zespołu cieśni nadgarstka, a także w celu sprawdzenia innych możliwych problemów z nerwami.

Zespół cieśni nadgarstka – Leczenie

Objawy często można złagodzić bez operacji. Identyfikacja i leczenie schorzeń, zmiana wzorców używania rąk lub utrzymywanie szyny nadgarstka w prostej pozycji może pomóc zmniejszyć nacisk na nerw. Noszenie szyn na nadgarstki w nocy może złagodzić objawy zakłócające sen. Wstrzyknięcie steroidu do kanału nadgarstka może pomóc złagodzić objawy poprzez zmniejszenie obrzęku wokół nerwu.

 

Gdy objawy są ciężkie lub nie ustępują, może być konieczna operacja, aby zrobić więcej miejsca na nerw. Nacisk na nerw zmniejsza się poprzez przecięcie więzadła, które tworzy sklepienie (górę) tunelu po wewnętrznej stronie dłoni. Cięcia do tej operacji mogą się różnić, ale celem jest zawsze zmniejszenie nacisku na nerw. Po operacji bolesność wokół nacięcia może utrzymywać się przez kilka tygodni lub miesięcy. Drętwienie i mrowienie może ustąpić szybko lub powoli. Powrót siły ręki i nadgarstka do normy może zająć kilka miesięcy. Objawy cieśni nadgarstka mogą nie ustąpić całkowicie po operacji, szczególnie w ciężkich przypadkach.

Znieczulenie

Istnieje kilka opcji znieczulenia dla pacjentów poddawanych operacji ręki. Należą do nich znieczulenie miejscowe, znieczulenie regionalne lub znieczulenie ogólne. Rodzaj zastosowanego znieczulenia zależy od charakteru i czasu trwania zabiegu, stanu zdrowia pacjenta oraz preferencji pacjenta, chirurga i anestezjologa.

W Centrum Medycznym Pesmed wykonywane są zabiegi w zakresie cieśni nadgarstka w znieczuleniu miejscowym. Niezbędna jest wczesniejsza konsultacja.

Specjaliści wykonujący zabiegi w zakresie chirurgii kanału nadgarstka:

  1. Dr Paweł Urbanowicz 
  2. Dr Mateusz Blank 
  3. Dr n. o zdr. Karol Nowak

 

Tel: 501 23 26 29