Zawroty głowy- co oznaczają?

Zawroty głowy- diagnostyka i terapia? Wywiad z dr n. med. Arturem Bogaczem- specjalistą w dziedzinie otorynolaryngologii.

Dlaczego pacjenci mają zawroty głowy?

Zawroty głowy mogą mieć bardzo złożone przyczyny laryngologiczne jak i neurologiczne, może się na to składać jedna przyczyna, kilka lub wiele zespołów klinicznych. Należy rozstrzygnąć tę kwestię specjalistycznymi badaniami.

Jakie badania wykonuje się w diagnostyce zawrotów głowy?

Najważniejszym elementem diagnostyki zawrotów głowy jest rozmowa z pacjentem. Wywiad lekarski przeprowadzony prawidłowo jest w stanie określić od 60 do 75% przyczyn zawrotów głowy. Nieodzownym elementem są badania diagnostyczne.

Jakie badania diagnostyczne możemy wyróżnić?

Poza podstawowym badaniem laryngologicznym oraz neurologicznym wykonuje się badania laboratoryjne, obrazowe (RTG, KT, NMR, USG) i podstawowe badania audiologiczne. W przypadku konieczności dalszej diagnostyki wykonuje się szczegółowe badania otoneurologiczne:

  • Badanie VNG czyli Videonystagmografia jest badanie polegające na rejestrowaniu ruchów gałek ocznych, które wykorzystuje się do oceny układu równowagi u pacjentów z zawrotami głowy
  • BERA/ABR- słuchowe potencjały wywołane z pnia mózgu to czynność bioelektryczna układu słuchowego będąca skutkiem stymulacji akustycznej. Stosowane są głównie do oceny progu słyszenia, w diagnostyce różnicowej zaburzeń słuchu, a także w monitorowaniu funkcji nerwu słuchowego
  • VEP- badanie to pozwala ocenić drogę impulsu wzrokowego od siatkówki do kory potylicznej
  • SEP – jest to badanie zmysłu czucia głębokiego zwanego także zmysłem kinestetycznym. Zmysł ten odpowiada za orientację ułożenia części ciała. W badaniu SEP do stymulacji czucia głębokiego używamy bodźca elektrycznego bezpośrednio ukierunkowanego na nerw obwodowy (nerw pośrodkowy) a elektrody odbiorcze umieszcza się na szyi oraz głowie

  • Testy położeniowe (Test Dix Hallpike’a) jest manewrem diagnostycznym służącym do rozpoznania łagodnego napadowego zawrotu głowy.

Czy owe badania wykonywane są jedynie podczas hospitalizacji pacjenta?

Nie wymaga się hospitalizacji pacjenta przy takich badaniach, można je wykonać przy jednorazowej wizycie w pracowni diagnostycznej. Cały komplet badań trwa ok. 3h.

W jaki sposób leczy się pacjentów z występującymi zawrotami głowy?

Bardzo ważnym aspektem jest przyczyna zawrotów głowy, od której zależy ich dalsze leczenie. Istnieje pewna grupa chorób, która wymaga zabiegów rehabilitacyjnych, które można wykonać podczas jednej wizyty audiologicznej, nawet po pierwszej wizycie zawroty głowy mogą ustąpić dzięki specjalistycznym zabiegom tj. manewrom uwalniającym.

Jakich badań obrazowych wymaga pacjent diagnozowany w związku z zawrotami głowy?

Najczęstszym badaniem, które zalecane jest przy owej jednostce chorobowej jest rezonans magnetyczny z kontrastem zazwyczaj ośrodkowego układu nerwowego z obrazowaniem najważniejszych struktur, czyli kąta mostowo- móżdżkowego i nerwów przedsionkowo- ślimakowych. Pomocnym badaniem obrazowym jest również tomografia komputerowa kości skroniowych, USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych lub RTG kręgosłupa.

Czy suplementy diety szeroko rozpowszechnione na rynku farmaceutycznym znajdują zastosowanie w leczeniu?

Każdy preparat może mieć zastosowanie w potrzebach audiologicznych, zawrotach głowy czy zaburzeniach słuchu, niemniej jednak musi być zastosowany zgodnie z jego przeznaczeniem. Samodzielne stosowanie takich preparatów może być niebezpieczne dla zdrowia.

W Centrum Medycznym PESMED konsultacje otoneurologiczne i audiologiczne przeprowadza dr n. med. Artur Bogacz, w przypadku potrzeby wykonania badania diagnostycznego USG Doppler można umówić wizytę do dr Łukasza Bryla.

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego w celu rejestracji wizyty 501 23 26 29.

1 thought on “Zawroty głowy- co oznaczają?”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Tel: 501 23 26 29