Osocze bogatopłytkowe w ortopedii
- Posted by Centrum Medyczne Pesmed
- On 14 marca, 2019
- 0 Comments
Poza chirurgiczną interwencją do walki z urazami i stanami zapalnymi stawów oraz osteoartrozą wkraczają coraz lepsze i coraz skuteczniejsze metody. Nowoczesna ortopedia ma do dyspozycji wiele odpowiednich sposobów leczenia, które przyspieszają regenerację zarówno po urazach, jak i podstępujących zwyrodnieniach chrząstki stawowej. Jak stosuje się osocze bogatopłytkowe w ortopedii?
Bezoperacyjne leczenie schorzeń ortopedycznych
Dzięki wieloletnim badaniom naukowców z całego świata – od niedawana – niektóre schorzenia ortopedyczne można leczyć nieoperacyjnie! Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP) w ortopedii sprawdza się w przypadku terapii np. skręcenia kolana, przewlekłych urazów ścięgien oraz innych urazów. Z innowacyjnego leczenia korzystają znani sportowcy: Tiger Woods czy Rafael Nadal.
Czym jest osocze bogatopłytkowe i jak się je pozyskuje?
Osocze bogatopłytkowe jest podstawowym składnikiem elementów naturalnego procesu obrony i regeneracji organizmu przy wszelkich urazach. Stanowi wielki potencjał dla naprawy tkanek w trakcie procesu gojenia, dzięki tzw. czynnikom wzrostu, który szczególnie wpływają na odbudowę mięśni i ścięgien. Dzięki temu, niektóre schorzenia ortopedyczne można wyleczyć bez konieczności operowania. Nie stosuje się tu żadnych leków, a na ratunek przychodzi nasza własna krew.
Najpierw z żyły pacjenta jest pobierana krew, która zostaje w jałowy sposób przeniesiona do specjalnego separatora, który umieszcza się w wirówce. Poprzez proces podwójnego wirowania trombocyty rozproszone w niewielkiej ilości osocza zostają wyodrębnione z krwi pacjenta. Tak przygotowaną substancję wstrzykuje się następnie pacjentowi w chore miejsce. Zabieg nie jest bolesny.
Osocze bogatopłytkowe w ortopedii – dlaczego warto je stosować?
Dzięki wykorzystaniu preparatu uzyskanego z krwi pacjenta, można uniknąć powikłań typowych dla terapii wykorzystujących preparaty “obce” dla organizmu – reakcji alergicznych oraz zakażeń. PRP jest preparatem autologicznym i jako taki nie stanowi źródła zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby czy HIV.
Wskazania do zastosowania terapii osoczem bogatopłytkowym to m.in. różnego rodzaju urazy, przewlekłe schorzenia stawów, zmiany zwyrodnieniowe, trudno gojące się rany, zapalenia tkanek miękkich, kontuzje, uszkodzenia ścięgien, mięśni i wiązadeł, a także w złamaniach i braku zrostu po złamaniach (tzw. stawach rzekomych).
W Centrum Medycznym PESMED osocze bogatopłytkowe wykorzystują ortopedzi dr Mateusz Blank, dr Piotr Karaszewski i Paweł Urbanowicz.
0 Komentarze