Echo serca – co to jest i dlaczego warto je wykonać?
Echo serca, nazywane również echokardiografią, bądź USG serca to nieinwazyjne badanie obrazowe, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe do oceny funkcjonowania serca. Jest to bezpieczne, dokładne, a także podstawowe badanie w dziedzinie kardiologii, które może dostarczyć cennych informacji o stanie zdrowia serca.
Echo serca pozwala na:
-ocenę budowy serca oraz naczyń krwionośnych,
-wykrywa ewentualne wady serca,
-sprawdza pracę mięśnia sercowego,
-weryfikuje prawidłowość zastawek serca
-ocenia przepływ krwi w obrębie przedsionków i komór serca.
Jak przebiega badanie echo serca?
Podczas badania pacjent leży na lewym boku, z lewą ręką uniesioną do góry i ułożoną za głową, a prawą wzdłuż tułowia. Na głowicę ultradźwiękową lekarz nakłada żel, a następnie umieszcza ją w odpowiednich miejscach na klatce piersiowej. Odpowiednie dociśnięcie i poruszanie głowicą pozwala uzyskać optymalne obrazy serca. Lekarz może poprosić pacjenta o zmianę pozycji – położenie się na plecach, na wznak lub odchylenie głowy do tyłu, aby lepiej zobaczyć struktury serca.
Badanie echokardiograficzne
obejmuje oglądanie struktur serca (przedsionków, komór, zastawek) oraz ocenę prędkości ruchu tkanek i przepływu krwi w sercu i dużych naczyniach metodą Dopplera.
Badanie jest bezbolesne i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Zazwyczaj trwa kilkanaście minut, jednakże czas trwania badania jest uzależniony od współpracy pacjenta, jego indywidualnych cech anatomicznych oraz ewentualnych patologii wykrytych podczas badania.
Echokardiografia może wykryć wiele schorzeń serca, w tym:
-
- Wady zastawkowe serca
- Choroby mięśnia sercowego
- Nadciśnienie płucne
- Zawały serca
- Wylewy osierdziowe
- Guzy serca
- Zrosty osierdzia
- Wrodzone wady serca
Echo Serca wykonujemy u osób z zapaleniem wsierdzia, zapaleniem mięśnia sercowego oraz u pacjentów przed i po zabiegach kardiologicznych. USG serca można wykonywać wielokrotnie, a także u kobiet w ciąży ze względu na nieinwazyjność tego badania.
Kiedy należy wykonać echo serca?
Echo serca może być zalecone osobom, u których występują m.in. objawy takie jak: ból w klatce piersiowej, duszność, kołatanie serca, omdlenia.
Badanie może być również zalecone osobom, które należą do grupy ryzyka chorób serca, na przykład osobom z:
- Nadciśnieniem tętniczym
- Cukrzycą
- Wysokim cholesterolem
- Chorobami tarczycy
- Otyłością
- Nałogiem tytoniowym
Ocena kardiograficzna jest często wymagana także w przypadku chorób niezwiązanych bezpośrednio z sercem. Zaleca się ją na przykład osobom z cukrzycą, chorobami płuc, nerek oraz po udarze mózgu. USG serca wykonuje się również przed planowanymi operacjami oraz u pacjentów poddawanych określonym terapiom onkologicznym.
Echo serca to bezpieczne i dokładne badanie, które może pomóc w wykryciu chorób serca na wczesnym etapie, kiedy leczenie jest najbardziej skuteczne.
W naszym Centrum Medycznym Pesmed echo serca wykonuje:
Zadzwoń i umów się na badanie już dziś! 501 23 26 29
Link do rejestracji online